Апсайклінг в дії !

 

У перекладі з англійської термін «upcycling» означає переробку, вторинне використання чого-небудь або навіть «нове життя» речей. Звідси стає зрозумілим саме значення цього напрямку. Одні сприймають його як хобі, інші як ремесло. Так чи інакше, цей оригінальний спосіб переробки сміття є творчим процесом, оскільки завдяки кмітливості й таланту в результаті виходить абсолютно новий й досить корисний в повсякденному житті виріб.

Ресайклінг і апсайклінг. У чому різниця?

Багато хто помилково плутає два цих поняття, але різниця між ними є, тому давайте розберемося. До слова «ресайклінг» нам вже не звикати, оскільки воно з’явилося раніше. Під цим визначенням криється переробка сировини з метою виробництва такого ж точно товару. Але можна обрати й інший шлях, наприклад, зробити з вторсировини новий товар. У результаті цінність переробленого предмету підвищується. Це вже апсайклінг.

Іншими словами, ми вдихаємо в старі речі нове життя. Це круто, модно та сучасно! В Україні цей тренд набирає все більшої популярності і в першу чергу його шанувальники спантеличені проблемою забруднення околиць міст сміттям. По суті, вони повільно, але впевнено перетворюються на звалище.

Протиборці з культурою одноразового споживання й просто небайдужі до навколишнього середовища люди вирішили оголосити бойкот такому перебігу подій й у багатьох вже є перші успіхи в цьому напрямку. Чого тільки не під силу створити вмілим рукам. Наприклад, можна оригінально оновити свій інтер’єр створеними власноруч меблями – диваном з кузова старого авто, крісел з коліс, тумбочками з бочок і баків та багато чого ще цікавого.

Реальні вигоди від еко-стилю

Як виявилося, апсайклінг – це не тільки екологічно, але ще й:

  • можливість позбавити будинок від старих речей. Якщо попорпатися, у кожного в шафі, антресолі або у гардеробній можна знайти безліч речей, що припадають пилом роками, і навряд чи вже будуть використовуватися;
  • відмінна можливість заощадити сімейний бюджет. Навіщо купувати нову сумку, якщо її можна зробити з матеріалів, що є під рукою, наприклад, старих джинсів. Таким чином ми вбиваємо одразу трьох зайців – отримуємо унікальну обнову, вивільняємо місце в шафі та маємо вивільнені грошові кошти, які також підуть на щось корисне;
  • шанс проявити фантазію та створити річ індивідуально під себе. Любите штани з великою кількістю кишень – так пошийте їх такої форми й дизайну, як вам хочеться з урахуванням власних уподобань, побажань та звичок.

Апсайклінг у світовому масштабі

За статистикою 40% відходів у світі закінчують своє «життя» на звалищах і полігонах, що являє собою серйозну загрозу для життя та здоров’я людства. Такі невтішні цифри спонукали багато іменитих компаній до активного приєднання до програм з переробки використаної сировини. Не виключенням стали й представники мас-маркету. Так, відомий бренд H&M сьогодні приділяє увагу переробці палестру й працює над реалізацією завдання з виведення мікрофібрових волокон. Для цього компанія інвестує в удосконалення існуючої техніки. Очевидним досягненням у цій області можна вважати те, що перероблений синтетичний матеріал був використаний виробником для створення лінійки одягу Conscious, яка позначається зеленим бейджом.

Технології апсайклінгу впровадили в свій виробничий цикл і в Nike. Так, відомий виробник спортивної продукції за останні 6 років успішно переробив понад 2000000 пляшок з пластику, з яких пізніше були створені різні товари, зокрема, шорти та гетри для проведення турніру Women’s World Cup (США, 2015 рік).

Також можна відзначити успіхи угорської компанії SegraSegra, яка створює куртки та футболки з перероблених велосипедних опор. Цей список можна продовжувати нескінченно.

На сьогоднішній день в Європі вже складно когось здивувати апсайклінгом. Це дуже популярна й розвинена тема. З’являються цілі тематичні магазинчики, де можна придбай дизайнерські переробки взуття, одягу та різні предмети побуту (люстри з пляшок і т.д.). Тому якщо протистояти самотужки таким глобальним проблемам як зміна клімату на планеті та виснаження корисних копалин ми не в змозі, то спробувати свої сили в такому доступному напрямку, як апсайклінг, точно можемо. Таким чином, кожен, хто бажає може зробити посильний внесок у порятунок навколишнього середовища та власного бюджету!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *